KO ŽIŪROVAI TIKISI IŠ BIOGRAFINIŲ IR ISTORINIŲ FILMŲ?

Biografiniai filmai visada išlieka populiarūs todėl, kad visi žmonės iš prigimties yra smalsūs. Tad nieko keisto, jei mus neišpasakytai domina istorijos tėkmėje ar dabartyje pasižymėjusios, nuveikusios daug garsių, nebūtinai labai gerų darbų asmenybės.

Kokie biografiniai filmai ir kodėl ilgam laikui įstrigo jūsų atmintyje, tuo domisi interneto portalas: https://pickvibe.lt/lt/p/renginiai/biografiniai-filmai.

Ko pageidaujama iš biografinių filmų kūrėjų, kuriančių filmus apie kontraversiškas asmenybes?

Iš biografinių filmų kūrėjų, kurie savo kūriniuose pasakoja apie prieštaringai vertinamų asmenybių gyvenimą, labai atsakingai gilintis į biografinius jų faktus, kad būtų labai tiksliai ir nešališkai vaizduojamos šios asmenybės.

Iš kūrėjų pageidaujama preciziško istorinio tikslumo, kad būtų išvengta galimai perdėto asmenybės šlovinimo ar smerkimo, nes tik tada galima pasitikėti tokiu filmu ir juo mėgautis, tik toks filmas suteikia analitiniam mąstymui peno ir puoselėja intelekto vystymąsi.

Kokia yra filmų apie kontraversiškas asmenybes paskirtis?

Pagrindinė šios rūšies filmų paskirtis – išlikti objektyviu istorinio švietimo šaltiniu. Tokiame filme būtina istorinio tikslumo ir meninės interpretacijos pusiausvyra. Idealu, kai tokiame kūrinyje išvengiama moralinio dviprasmiškumo, prieštaringos natūros asmenybių humanizavimo.

Tada išlaikoma, kad ir labai plonytė, tačiau tvirta riba tarp tiesos ir kinematografinės pramogos, kuri filme padeda išlaikyti sveiką intrigą. Dar šauniau, kai po tokio filmo peržiūros kyla diskusijos, kurios neabejotinai prisideda prie aiškesnio prieštaringų asmenybių veiksmų suvokimo ir vertinimo.

Už kokius rimtus nusižengimus istorinei tikrovei naujausi biografiniai filmai sulaukia kino kritikų ir istorikų priekaištų?

Nors paskutiniu laiku lyg ant devintosios bangos pakyla biografinių filmų grįžimas į kino rinką, gausiai ekranizuojamos istorinių veikėjų, garsių menininkų, įtakingų politikų gyvenimo istorijos, vis dėlto kai kas verčia kino kritikus ir istorinės tiesos saugotojus nusiteikti skeptiškai.

Tai lemia faktas, jog pastarųjų filmų kūrėjai daro viską, kad jų filmų vaizdai primintų blizgius pramoginiam pasauliui skirtus žurnalus. Kas liūdniausia, jog kartu su šių filmų vaizdais atitinkamai yra pareguliuojamas ir pats jų turinys. Madingi aktoriai, labai puošnūs jų drabužiai, pasakiški interjerai naujausiuose filmuose neretai būna svarbesni už istorinę tikrovę. Tai patvirtina biografinės legendos, sukurtos apie princesę Dianą bei Monaco princesę Grace Kelly.